سوالات متداول

حداقل تعداد اعضای ثبت شرکت با مسئولیت محدود 2 نفر می باشد .
با حداقل یک میلیون ریال سرمایه اولیه می توان یک شرکت مسئولیت محدود به ثبت رساند .
کپی مدارک شناسایی اعضای هیئت مدیره + گواهی عدم سوء پیشینه اعضا
تنها 35 % از سرمایه شرکت سهامی خاص به مدت دو هفته در بانک بلوکه می شود و بعد از این مدت قابل برداشت می باشد.
خیر، شما می توانید با داشتن مجوز مربوط به فعالیت خود نام تجاری را بصورت فارسی و با داشتن کارت بازرگانی بصورت لاتین نام خود را ثبت نمایید.
خیر، شما می توانید برند خود را هم بصورت شخصی (حقیقی) و یا شرکتی (حقوقی) ثبت کنید و در هر دو صورت شما، شماره ثبت مخصوص به خود را دریافت می کنید.
خیر در هر دو صورت به یک میزان از اعتبار بر خوردار هستند
خیر، برند هیچ گونه مالیاتی ندارد و طبق قانون اداره مالکیت های صنعتی ثبت برند معاف از مالیات می باشد.
خیر، شما می توانید برند مورد نظر خود را جهت ثبت معرفی نمایید بدون اینکه ریشه در دهخدا داشته باشد .
خیر، شما با داشتن کارت بازرگانی شخصی (حقیقی) می توانید 3 برند تجاری و با کارت بازرگانی شرکتی (حقوقی) می توانید 10 برند تجاری را ثبت نمایید . موارد فوق در مورد جواز کسب نیز به همین صورت می باشد.
برند تجاری (فارسی / لاتین) 45 تا 50 روز کاری زمان نیاز دارد تا برند مورد نظر شما به نتیجه برسد. البته با توجه به قوانین روز اداره مالکیت صنعتی و علائم تجاری می تواند متغیر باشد.
برند تجاری شما در کنار یک شکل یا لوگو قابل ثبت می باشد و پیشنهاد ما نیز به شما همین است زیرا در ذهن مخاطب بهتر و سریعتر جای میگیرد.
برای ثبت برند فارسی نیاز به جواز تاسیس دارید.
بله شما می توانید لوگوی خود را به تنهایی به ثبت برسانید.
بله در صورتیکه عضو هیات مدیره نباشند و فقط سهامدار باشند مانعی وجود ندارد
موجب ماده ١٠٤ ق.ت. شرکت با مسئولیت محدود ممکن است توسط یک یا چند مدیر موظف یا غیرموظف که از بین شرکا یا خارج آنان انتخاب می گردند اداره شود. ملاحظه می شود که قانونگذار انتخاب مدیر یا مدیران را برای مدت محدود یا نامحدود در اختیار شرکا گذاشته و در مورد عزل آنان تصریحی ننموده است که در عمل مشکلات زیادی به هنگام بروز اختلاف ایجاد می کند. بعضی از حقوقدانان معتقدند که قابل عزل بودن مدیران ممکن است در اساسنامه شرکت تصریح گردد، عده ای دیگر نیز معتقدند عزل مدیر با در دست داشتن دلایل موجه و با تقدم دادخواست از دادگاه تقاضا گردد. در حقوق فرانسه رضایت عده ای از شرکا که بیش از نصف سرمایه و دلایل موجه نیز داشته باشند برای عزل مدیر کافی است، ضمنا شرکا می توانند از دادگاه تجارت نیز به موجب ماده ٥٥ قانون ٢٤ ژوییه ١٩٦٦ تقاضای عزل مدیر را به شرط داشتن دلایل کافی درخواست نمایند. در حال حاضر به نظر می رسد که مجمع عمومی عادی در صورت تقصیر مدیریت می تواند نسبت به عزل مدیر متخلف اتخاذ تصمیم نماید.
شرکت با مسئولیت محدود با استناد به ماده ٩٤ ق.ت. حداقل از ٢ نفر تشکیل می گردد. حال اگر یکی از شرکا فوت نماید متن قانونی وجود ندارد که شرکت بتواند با یک شریک به بقای خود ادامه دهد اما برای جلوگیری از انحلال بهتر است که شرکت به فعالیت خود ادامه دهد. پیش بینی ماده قانونی در این زمینه ضروری است تا اشخاص ذینفع بتوانند از دادگاه تقاضای انحلال شرکت مزبور را بنمایند
نوع شرکت تفاوتی در تعیین مالیات نخواهد داشت. مالیات شرکت بر اساس کارکرد سالیانه شرکت ها و سود برآورد شده بر اساس دفاتر شرکت بدون توجه به نوع آنها تعیین خواهد شد.
در مرحله ثبت شرکت نیازی به سند یا اجاره نامه به نام شرکت نیست و می توان آدرسی مثل محل زندگی یکی از اعضا را به عنوان آدرس شرکت اعلام کرد. اما پس از ثبت شرکت و در مرحله تشکیل پرونده دارایی نیاز به سند یا اجاره نامه به نام شرکت دارید. پس بهتر است از ابتدا آدرسی با سند یا اجاره نامه به نام شرکت اعلام نموده و یا آدرسی را اعلام کنید که پس از ثبت، امکان تغییر سند یا اجاره نامه آن به نام شرکت وجود داشته باشد تا در مرحله تشکیل پرونده دارایی مجبور به تغییر آدرس و صرف زمان و هزینه اضافی نگردید. با این حال در صورتی که در مرحله ثبت آدرسی اعلام نموده اید که سند یا اجاره نامه به نام شرکت ندارد، می توانید در مرحله تشکیل پرونده دارایی از صورتجلسه تغییر آدرس استفاده نمایید
در صورتیکه شخص تازه وارد شرکت شده باشد از طریق آخرین آگهی تغییرات و در صورتیکه از ابتدای ثبت شرکت عضو بوده از طریق آگهی تاسیس میتوان از وجود اسم شخص در هیات مدیره مطمئن شد. آگهی های شرکت را می توانید از طریق جستجو در سایت روزنامه رسمی بیابید
برخی از مناطق تنظیم بازار كار و كالا ، تسریع در انتقال فناوری ،  ایجاد اشتغال سالم و مولد، استفاده از معافیت‌های مالیاتی، بخشودگی سود و عوارض گمرکی، نداشتن تشریفات اضافی ارزی و اداری، سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد عمومی می باشد.
چابهار، کیش، قشم، اروند، انزلی، ماکو، ارس، سلفچگان
معافیت مالیاتی در مناطق آزاد برای 15 سال برقرار است.

پاسپورت اتباع خارجی در منطقه آزاد در مرزهای داخلی کشور داده می‌شود

مقررات کار و بیمه به هنگام استخدام اتباع خارجی، در منطقه آزاد از مقررات خاص آن مناطق تبعیت می‌کند.

مبادلات بازرگانی مناطق با خارج از کشور و سایر مناطق آزاد پس از ثبت گمرکی از مشمول صادرات و واردات مستثنی هستند. مبادلات بازرگانی با سایر نقاط کشور اعم از مسافری و تجاری تابع مقررات عمومی صادرات و واردات کشور است

ورود هر نوع کالا به منطقه به استثنای کالائی که به موجب شرع یا قوانین کشور ( که در آنها نام مناطق آزاد تصریح شده باشد ممنوع است) مجاز است.

تغییر نام شرکت_ تغییر موضوع شرکت_ تغییر مرکز اصلی شرکت_ افزایش یا کاهش تعداد اعضای هیات مدیره و بازرس ها و همچنین افزایش با کاهش مدت عضویت آنان_ ورود و با خروج شریک یا شرکا_ انحلال شرکت
_
تغییر دارندگان حق امضا_ تعیین سمت هیات مدیره_ و ...
الف- تغییر اساسنامه  ب- تغییر در سرمایه  ج- انحلال شرکت قبل از موعد مقرر در اساسنامه
طبق ماده 84 اصلاحیه قانون تجارت حد نصاب رسمیت یافتن جلسات مجمع مزبور ( نصف به علاوه یک ) صاحبان سهام دارای حق رای است.
طبق ماده 85 اصلاحیه قانون تجارت ” تصمیمات مجمع مزبور با اکثریت ( دو سوم ) آرا معتبر خواهد بود “.

سایر مواردی که جزو اختیارات مجمع عمومی فوق العاده نمی باشد در صلاحیت مجمع عمومی عادی است که از جمله شامل تعیین اعضاء هیئت مدیره ( اصلی و علی البدل ) تعیین بازرسین ( اصلی و علی البدل ) ، تصویب بیلان مالی ، تعیین پاداش مدیران و ..می باشد.

کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده آن چه شخص حقیقی باشد چه شخص حقوقی، می تواند با داشتن آن اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا نماید.
دو نوع : حقیقی(شخصی)، حقوقی(شرکتی)
در حال حاضر تنها می توان از مرورگر Internet Explorer (نسخه های 9 و 11) برای ورود به سامانه استفاده کرد.
با ورود به پیشخوان اینترنتی سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند می توان نسبت به انجام فرآیندهای مذکور اقدام نمود.
برای تمدید می توان از 60 روز مانده به پایان اعتبار کارت اقدام کرد.
برای کارت بازرگانی حداکثر سه رشته فعالیت و برای کارت عضویت فقط "خدمات" را می توان انتخاب نمود.
جواز تاسیس صنایع مجوزی است که افراد اعم از حقیقی یا حقوقی جهت انجام یک فعالیت تولیدی – اقتصادی اخذ می کنند.
این جواز، به  دارنده آن اجازه می دهد در یکی از شهرک های صنعتی مشغول به تولید محصولی باشد که در خود جواز مذکور ذکر شده است.
متقاضیان احداث واحدهای صنعتی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند از طریق تکمیل فرم جواز تاسیس اقدام به احداث واحد صنعتی نمایند .
صدور جواز تاسیس به نام اشخاص حقوقی منوط به ارائه آگهی رسمی تاسیس شرکت می باشد
مجوزی است که پس از بررسی های کارشناسی در صورت احراز شرایط بر اساس مفاد دستورالعمل واحدهای فنی مهندسی جهت متقاضیان از طرف سازمان صنایع و معادن استان صادرمی گردد .
مجوزی است حاوی اطلاعات پایه ای از قبیل مشخصات نیروی انسانی، زمینه فعالیت پژوهشی و … که پس ازبررسی کارشناسی و دارا بودن شرایط لازم از سوی سازمان صنایع و معادن استان صادرخواهد شد.
سیستم ثبت اختراع در ایران ، اعلامی است.بنابراین ،هر کس مدعی یکی از امور ذیل باشد می تواند تقاضای ثبت نماید
1-ابداع هر محصول صنعتی جدید
2-کشف هر وسیله جدید یا اعمال وسایل موجوده به طریق جدید برای تحصیل یک نتیجه یا محصول صنعتی یا فلاحتی
اختراع باید از لحاظ اقتصادی و عملی فوراَ قابل استفاده باشد، زیرا قوانین علمی که ممکن است بعداَ منشاء نتایج مهمی گردند از لحاظ مادی ارزش اقتصادی ندارند.علاوه بر آن اختراع باید تازگی داشته باشد و قبلاَ شناخته نشده باشد
خیر- ایده ها زمانی قابلیت ثبت را دارند که به عمل رسیده باشند.بنابراین ، برای اینکه یک ایده را بتوان به ثبت رساند ، می بایست ایده به صورت ملموس و عینی و اجرایی درآید
حق اختراع عبارت است از حق انحصاری که مخترع برای مدت محدودی برای استفاده انحصاری از اختراع خود دارد.
ورقه اختراع سندی است که به منظور بهره برداری انحصاری از اختراع برای مدت محدودی به مخترع اعطاء می شود تا رقبای وی قادر نباشند از اختراع او برای تهیه و فروش محصولات سوء استفاده نمایند. 
کسی که حق استفاده انحصاری از اختراع را دارد باید همه ساله با پرداخت حق الثبتی به صندوق ثبت، علاقه خودرا به ادامه انحصاری بودن اختراع اعلام دارد و اگر در موعد مقرر حق الثبت مربوطه را نپردازد اماره ای برای انصراف مخترع است
مدت حق استفاده انحصاری از اختراع در همه کشورها به یک اندازه نیست و اغلب بین 16 الی 20 سال است.به موجب قوانین ایران ، مدت اعتبار ورقه اختراع به تقاضای مخترع می تواند 10،15 یا حداکثر 20 سال باشد و مدت مزبور صراحتاَ در ورقه اختراع قید می گردد.در چنین صورتی مخترع یا قائم مقام قانونی او حق انحصاری ساخت یا فروش اعمال یا استفاده از اختراع خود را خواهد داشت.
مدت اعتبار ورقه اختراع از تاریخ تسلیم اظهارنامه محسوب می گردد.
برای تجاری سازی اختراع می توان به مجموعه مراکز فناوری سلامت دانشگاه ها با توجه به ماهیت اختراع مراجعه نمود.
بله-تقاضا کننده ثبت اختراع در صورتی که تقاضای او از طرف اداره ثبت رد شود نیز حق دارد به دادگاه شهرستان تهران مراجعه نموده و از تصمیم اداره ثبت شکایت کند.پس از رسیدگی و صدور حکم اداره ثبت مطابق رای دادگاه رفتار خواهد نمود.
شخصی که طرح جدیدی را بوجود آورده است یا اگر شخص به موجب یک قرارداد استخدام یا فروش به کارفرما تعلق پیدا کرده باشد می تواند ثبت طرح را تقاضا کند.متقاضی می تواند یک شخص حقیقی یا یک شخص حقوقی باشد.
طرح صنعتی زمانی قابل ثبت است که جدید و یا اصیل باشد.طرح صنعتی زمانی جدید است که از طریق انتشار به طور محسوس و یا از طریق استفاده به هر نحو دیگر قبل از تاریخ تسلیم اظهارنامه یا بر حسب مورد قبل از حق تقدم اظهارنامه برای ثبت در هیچ نقطه ای از جهان برای عموم افشاء نشده باشد.
طرح صنعتی در صورتی اصیل محسوب می شود که به طور مستقل توسط طراح پدید آمده و کپی و تقلید طرح های موجود نباشد،به نحوی که از دید یک کاربر آگاه،متفاوت از طرح هایی باشد که قبلاَ در اختیار عموم قرار گرفته است.
1-طرح هایی که تنها در نتیجه عملکرد فنی محصول ایجاد می شوند.
2-طرح های حاوی نمادها یا نشان های رسمی
3-طرح های مخالف نظم عمومی یا اخلاق حسنه
مدت اعتبار طرح صنعتی پنج سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن خواهد بود.این مدت را می توان برای دو دوره پنج ساله متوالی دیگر پس از پرداخت هزینه های مربوط تمدید نمود.
بله. به موجب ماده ی " 24 قانون ثبت اختراعات،طرح های صنعتی و علائم تجاری " دو یا چند طرح صنعتی را می توان در یک اظهارنامه قید و تسلیم نمود،مشروط بر آن که مربوط به یک طبقه بندی بین المللی و یا مربوط به یک مجموعه یا ترکیبی از اجزاء باشد.
بله.به موجب ماده 78 آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات،متقاضی می تواند تا قبل از ثبت طرح صنعتی،اظهارنامه خود را اصلاح کند،مشروط بر اینکه از حدود اظهارنامه نخست تجاوز ننماید.درخواست اصلاح با پرداخت هزینه مقرر در جدول هزینه ها انجام می پذیرد.
خیر.در هنگام تمدید ثبت طرح صنعتی نمی توان هیچ تغییری در آخرین شکل ثبت آن به وجود آورد.در غیر این صورت،مقررات تغییر طرح صنعتی موضوع ماده 93 آیین نامه ثبت اختراعات و طرح های صنعتی و علائم تجاری قابل اعمال خواهد بود.
گرید یا رتبه در حقیقت گواهی تشخیص صلاحیت اجرایی شرکتهای پیمانکار ،مشاور، انفورماتیک یا طرح و ساخت است که توسط استانداری برای آنها صادر می شود
شرکت های مهندسی ، مشاور و غیره جهت شرکت در مناقصات و قرارداد با سازمان های دولتی برای اجرای پروژ های کلان در سطح شهر یا کشور باید حتما" باید دارای رتبه بندی شرکت (گرید) باشند و در غیر این صورت نمی توانند مجری چنین پروژه هایی باشن یا در مناقصات شرکت کنند
در خصوص گرید پیمانکاری یا رتبه پیمانکاران که بیترین تقاض را دارد نیاز به حضور 2/3 اعضای هیات مدیره با مدرک کارشناسی دارید . به علاوه یکی از اعضا باید دارای 7 سال سابقه بیمه مرتبط یا دو نفر از مهندسین هر یک 3 سال سابقه کار مرتبط داشته باشند
علاوه بر لیست بیمه و مدارک تحصیلی اعضا و مدارک ثبت شرکت و اخذ کد اقتصادی لازم است که اعضا در شرکت جدید مجددا" بیمه شوند و پس از طی مدت زمان مشخص بیمه نامه آنها نیز جهت اخذ گرید پیمانکاری لازم می باشد
علاوه بر گواهی تشخیص صلاحیت قبلی و مدارک شرکت و مدارک شناسایی و تحصیلی اعضا ، سوابق مالی شرکت که ضریب ریالی کارکرد شرکت در پروژه هایش را شان می دهد نیز جهت ارتقا گرید لازم می باشد
مراحل اخذ رتبه به این شکل است که پس از ثبت شرکت با وجود مهندسین امتیاز آور و بیمه نمودن آنها باید به سایت ساجات که سامانه درخواست رتبه یا گرید است مراجعه نمایید و سپس با تکمیل آن فرم منتظر تایید اطلاعات وراد شده باشید و سپس در صورت تایید اطلاعات با مراجعه حضوری به استانداری یا سازمان برنامه و بودجه جهت تشکیل پرونده اقدام نمایید
رشته های شغلی مربوط به گرید پیمانکاری عبارتست از : ابنیه و ساختمان ، راه و ترابری، تاسیسات و تجهیزات، آبو فاضلاب ، صنعت و معدن ، کشاورزی و فضای سبز ، مخابرات و نیرو