مشاوره رایگان

کارت آبی اروپا

کارت آبی اروپا (EU Blue Card) چیست؟

کارت آبی اروپا، مجوز اقامت کار در کشورهای اروپایی برای ملیت‌های غیر اروپایی واجد شرایط می‌باشد. کارت آبی اروپا به دارنده آن اجازه می‌دهد تا وارد یک کشور خاص اروپایی شده و در آنجا به عنوان کارمند بماند. این کارت پذیرش متخصصین غیر اروپایی با مهارت بسیار بالا را در اروپا آسان می‌کند. هدف کارت آبی اروپا آسان کردن مراحل و بهبود بخشیدن وضعیت‌های حقوقی کسانی است که هم اکنون در اروپا حضور دارند. این مجوز به دارنده خود اجازه ورود، ورود مجدد و ماندن در کشوری که این کارت را صادر کرده است، می‌دهد. افراد خانواده دارنده کارت آبی اروپا می‌توانند آنها را همراهی کنند. دارنده کارت آبی اروپا و افراد خانواده آنها حق دارند آزادانه در داخل اروپا مسافرت کنند. دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا از رفتار مساوی با اتباع کشور عضو که در آن ساکن شده‌اند، برخوردار است. با این حال، آنها فقط می‌توانند در بخش مورد نظر خود فعالیت کنند.

اگر یک تبعه کشور سوم، کارت آبی اروپا را داشته باشد، بعد از ۱۸ ماه کار منظم، می‌تواند به یک کشور اروپایی دیگر رفته و در آنجا استخدام شود. وی باید ظرف یک ماه از ورودش به مسئولین آنجا اطلاع دهد. توجه کنید که کشورهای انگلیس، دانمارک و ایرلند، قسمتی از این برنامه نیستند. اگرچه کارت آبی اروپا توسط ۲۵ کشور عضو اتحادیه اروپا با همان معیارهای اساسی درخواست برای همه متقاضیان شناخته شده است، معیارهای جزئی دیگری نیز وجود دارند که توسط هر کشور عضو برای خود تعیین شده است.

کشورهای اروپایی که کارت آبی اتحادیه اروپا را صادر نمی‌کنند، کشورهای عضو EFTA هستند: نروژ، لیختن اشتاین، ایسلند و سوئیس. کشورهای عضو EFTA از طریق توافقنامه EEA در بازار واحد اتحادیه اروپا شرکت می‌کنند؛ در حالی که سوئیس با توافقنامه دو جانبه‌ای در رابطه با بازار آزاد و به اشتراک‌گذاری خدمات با کشورهای عضو اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند.

چه کسانی به کارت آبی اروپا نیاز دارند؟

به دلیل کمبود نیروی کار در اروپا، تقاضا برای کارمندان واجد شرایط به ویژه در حرفه‌هایی که کمبود نیروی کار مشهود است، به وجود آمده است. مانند: ریاضیات، انفورماتیک، علوم طبیعی، تکنولوژی، دارویی.
متخصصان مذکور به دلیل کمبود کاندیداها و درآمد سالانه پایین که حدود ۱٫۲ برابر متوسط حقوق در کشور میزبان است، شانس بیشتری برای بدست آوردن کارت آبی اتحادیه اروپا دارند.

معیارهای واجد شرایط بودن کارت آبی اروپا


• دارای مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن باشد
• حداقل ۵ سال تجربه در رشته خود داشته باشد
• یک قرارداد کاری یا یک پیشنهاد کاری برای حداقل یک سال اشتغال بسیار ماهرانه داشته باشد
• حداقل آستانه حقوق در کشور اتحادیه اروپا را که می‌خواهد در آنجا کار کند، داشته باشد
در مواردی که شما در سه سال اول، تحت کارت آبی اروپا، شغل خود را از دست بدهید، سه ماه برای پیدا کردن یک شغل دیگر وقت دارید. در غیر این صورت شما باید کشور را ترک کنید.

مدارک مورد نیاز برای کارت آبی اروپا به شرح زیر است:

• فرم درخواست. این فرم باید توسط خود شما یا مدیر شما، صادقانه و با اطلاعات درست پر شود. از فرم دو بار پرینت گرفته شود و در انتهای هر کپی امضا شود.
• پاسپورت. برای مدت حداقل ۱۵ ماه دیگر از تاریخ برنامه‌ریزی شده شما برای خروج از اتحادیه اروپا معتبر باشد. نباید آسیب دیده باشد. حداقل باید دو صفحه خالی به منظور ضمیمه کردن ویزا داشته باشد.
• کپی از صفحات مهم پاسپورت. این شامل صفحات اول و صفحاتی با برچسب ویزا و تمبر می‌باشد.
• پاسپورت قبلی. اگر شما پاسپورت قدیمی دارید، باید آن را نیز ارائه دهید. اگر شما چندین پاسپورت قدیمی دارید، بنابراین آنها را با یک باند لاستیکی ببندید.
• دو عدد عکس. آنها باید قابل شناسایی باشند و دارای استانداردهای ICAO باشند. عکس‌ها باید رنگی باشند با زمینه سفید و در سه ماهه اخیر گرفته شده باشند.
• قرارداد کاری با یک مدیر اروپایی بر مبنای کشوری که شما می‌خواهید در آنجا کار کنید. این باید توسط همه طرف‌های درگیر امضا شود و باید برای حداقل یک سال معتبر باشد و حداقل دستمزد لازم را دارا باشد.
• اثبات سطح تخصصی. یک مدرک دانشگاهی به عنوان اثبات سطح حرفه‌ای لازم است. همچنین اثبات ۵ سال سابقه کار حرفه‌ای در رشته خود، اجباری است. در صورت حرفه‌ای تنظیم شده-گواهی کسب شده را ارائه دهید.
• رزومه به روز شده
• اثبات پرداخت هزینه درخواست
• اثبات بیمه درمانی
• اثبات اینکه حقوق شما به طور میانگین در کشور میزبان ۱٫۵ برابر یا ۱٫۲ برابر حرفه‌های دارای کمبود متقاضی افزایش می‌یابد.
• یک بیانیه کتبی توسط مدیر شما. این مدرکی است که توسط مدیر شما نوشته می‌شود و دلایلی را از استخدام و مزایای بدست آمده توسط این فعالیت اظهار می‌کند. به عنوان یک اسپانسر، کافی است که یک بیانیه نوشته شود و اظهار کند که کارمند تمام شرایط و الزامات مهم را برای مدیر فراهم می‌کند.
• اثبات عدم تهدید برای سیاست‌های عمومی، امنیت یا سلامت دولت میزبان.

توجه کنید که آماده کردن و جمع‌آوری مدارک لازم، مانند تشخیص صلاحیت یا ترجمه مدارک و دیگر مدارک مشابه، حدود ۶-۴ ماه زمان لازم دارد. ممکن است بعضی کشورهای عضو سریع‌تر از این مدت باشند؛ اگرچه که شما به نگهداری این جزئیات در ذهن خود نیاز دارید.

پروسه درخواست برای کارت آبی اروپا


فرآیند درخواست برای کارت آبی اتحادیه اروپا از یک کشور اروپایی به دیگری متفاوت است. کشورهای عضو در تصمیم‌گیری اینکه آیا درخواست برای کارت باید توسط فرد کشور سوم و یا مدیرشان آماده شود، آزادند. بیشتر کشورهای عضو به کاندیداهایی نیاز دارند تا با تعیین قرار ملاقات در سفارتخانه‌ها یا کنسولگری‌های مناسب در کشورشان، برای دریافت کارت آبی اروپا اقدام کنند. کشورهای کمی درخواست آنلاین را پیشنهاد می‌دهند. پرداخت هزینه درخواست برای صدور ۱۴۰ یورو می‌باشد در حالی که ۱۰۰ یورو برای تمدید کارت آبی اتحادیه اروپا لازم است. پس از تحویل درخواست، ممکن است شما مجبور باشید حداکثر ۳ ماه صبر کنید تا پروسه کامل شود.

اعتبار کارت آبی اتحادیه اروپا

دوره استاندارد برای اعتبار کارت آبی اتحادیه اروپا، ۳ سال می‌باشد. اگر قرارداد کاری شما تمدید شود، می‌توانید کارت آبی اروپای خود را تجدید کنید. اگر مدت قرارداد شما بیشتر از یک سال و کمتر از ۳ سال بود، کارت آبی اعطایی شما برای همان مدت معتبر خواهد بود. اگر پروسه تقاضای شما بیشتر از ۹۰ روز به طول انجامید، به شما اجازه داده می‌شود تا به صورت قانونی در کشور میزبان بمانید و کار کنید.

دیگر مزایای داشتن کارت آبی اتحادیه اروپا

• شرایط حقوقی و کاری مساوی با شهروندان کشور
• مسافرت آزادانه به کشورهای اروپایی
• حقوق اجتماعی از جمله آموزش و پرورش، اقتصادی، فرهنگی، انسانی و حقوق سلامتی
• اتحاد مجدد خانواده
• حقوق اقامت دائم

همه مزایا به جز مسکن، وام و کمک هزینه به دارنده کارت آبی اروپا ارائه می‌شود. دارندگان کارت آبی اروپا اجازه دارند برای حداکثر ۱۲ ماه پیاپی، بدون از دست دادن مالکیت کارت آبی اروپا، به کشورشان برگردند. شما می‌توانید برای مجوز اقامت دائم بعد از ۳۳ ماه کاری و یا ۲۱ ماه در صورت بدست آوردن سطح زبان B1 در اولین کشور میزبان اقدام کنید.

شما می‌توانید با دریافت مشاوره از متخصصان هلدینگ ملاصدرا، شرایط کارت آبی اروپا را برای خود و خانوادتان بسنجید و برای دریافت آن اقدام کنید. هلدینگ ملاصدرا افزون بر داشتن اطلاعات به روز و طی کردن مراحل قانونی، از صفر تا صد کار را به انجام رسانده و راه را برای شما هموار می‌کند.

با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان متخصصین ما بهره مند شوید!!

Open chat
1
سلام میتونم کمکتون کنم ؟