مشاوره رایگان

ثبت شرکت در عراق

ثبت شرکت در عراق

حمایت ایران از کشور عراق در هنگام جنگ علیه تروریست، زمینه مساعدی را برای دوستی بین این دو کشور و گسترانیدن روابط تجاری فراهم آورده است. از این رو بسیاری از تولیدکنندگان و صادرکنندگان کالاهای ایرانی با بهره‌گیری از این موقعیت، درصدد ثبت یک شرکت در کشور عراق برآمده‌اند. عراق مقصد جدید خاورمیانه برای تجارت و سرمایه گذاری می‌باشد. عراق یکی از ثروتمندترین کشورها در زمینه نفت و گاز می‌باشد. همچنین تجربه سال‌ها جنگ و رشد اقتصادی، عراق را در معرض توجه قرار داده است. از زمانی که بیشتر شرکت‌های خارجی علاقمند به سرمایه گذاری و تاسیس حضور قانونی در عراق شده‌اند؛ ممکن است گزینه‌های مختلفی برای شرکت‌ها وجود داشته باشد که بخواهند همکاری با یکدیگر را در نظر بگیرند. ممکن است بعضی از آنها بخواهند تا با استفاده از یک شرکت نماینده، تجارت خود را گسترش دهند، یا تجارت خود را از طریق یک شعبه اداره کنند یا بخواهند با یک فرد عراقی همکاری کنند. تمامی این گزینه‌ها، تحت قانون جاری عراق که وابسته به نیازها، تجارت، مخاطبان دولتی و فعالیت‌های انجام شده در عراق می‌باشند، در دسترس هستند. بسیاری از سرمایه گذاران، شرکت‌های بین المللی و تاجران، از فقدان اطلاعات کافی در مورد پروسه ثبت شرکت خودشان در عراق رنج می‌برند. نداشتن اطلاعات کافی، آنها را در معرض خطر سوءاستفاده کنندگان موسسات حقوقی و محلی قرار می‌دهد. هلدینگ ملاصدرا با سال‌ها تجربه و در اختیار گزاردن اطلاعات کافی و راهنمایی‌های لازم، متقاضیان ثبت شرکت در این کشور را حمایت کرده و راه را برای آنان هموار می‌سازد. هرآنچه را که برای ثبت شرکت در کشور عراق لازم دارید، از ما بخواهید. اطمینان می‌دهیم که ارائه خدمات به شما، اولویت ماست.

فاکتور های لازم برای راه اندازی شرکت در عراق

فاکتورهای تجاری

• صنعت و نوع تجارت

• ملیت مدیران و یا افراد

• حضور توافق نامه‌های تجاری یا روابط موجود

 

فاکتورهای مکانی

• مکان یک فاکتور دیگر خواهد بود. ممکن است شهرها و محل‌های جداگانه، قوانین، مخارج و دسترسی متفاوتی داشته باشند. همیشه پیشنهاد شده تا به دنبال مشاوره‌های ارزنده از متخصصان مربوطه باشید تا بتوانید نیازهای خود را برطرف سازید.

 

فاکتور زبان محلی

• ممکن است زبان محلی یک فاکتور موثر باشد. اگرچه که زبان عربی یک زبان بین المللی می‌باشد، مکان‌های متفاوت در عراق از زبان‌های متفاوتی مانند کردی، استفاده می‌کنند که معنای برخی اصطلاحات ممکن است در مناطق مختلف، متفاوت باشد.

نکاتی که باید بدانیم!!!

دفتر نمایندگی


یک دفتر نمایندگی آسان‌ترین راه برای تاسیس یک شرکت در عراق برای کاوش، بازاریابی، مذاکرات و فعالیت‌های مطالعات امکان سنجی می‌باشد. دفتر نمایندگی مجاز به مشارکت در فعالیت‌های تجاری یا معاملات نیست. مزیت ایجاد یک دفتر نمایندگی، تاسیس یک شرکت قانونی، سهولت تبدیل شدن آن به شعبه بعد از عقد قرارداد دولتی می‌باشد. نگه داشتن نام شرکت مادر و زمان لازم برای ثبت آن، معمولا حدود یک ماه تا یک ماه و نیم از تاریخ ارسال درخواست به اداره ثبت شرکت‌ها به طول می‌انجامد. در ابتدا، تمامی درخواست‌ها به عنوان دفاتر نمایندگی ثبت می‌شوند، تا زمانی که شرکت خارجی در مورد قرارداد با دولت عراق یا امریکا مذاکره نکند؛ قادر به انجام تجارت نمی‌باشد. زمانی که یک شرکت خارجی یک قرارداد دولتی داشته باشد، ممکن است برای انتقال وضعیت خود از دفتر نمایندگی به شعبه درخواست کند. این شرکت وضعیت شعبه را حفظ کرده و مجاز به انجام کار در عراق در طول مدت قرارداد خواهد بود. بنابراین ممکن است شرکت‌های خارجی با استفاده از نام تجاری خود در شعبه خود در عراق لذت ببرند. با این حال، شرکت‌های مادر تمام مسئولیت‌های قانونی و مالی را برای شعبه یا دفتر نمایندگی خود در عراق برعهده می‌گیرند.

وجود عراقی جدید


یکی دیگر از روش‌های قانونی ترکیب کردن یک شرکت جدید در عراق، چه با ۱۰۰% مالکیت یا با یک ملیت عراقی است. به جز برخی فعالیت‌های خاص، قانون جاری شرکت‌های عراقی اجازه ۱۰۰% مالکیت خارجی شرکت‌ها بدون هیچ‌گونه محدودیتی برای ملیت‌ها، افراد یا شرکت‌ها را می‌دهد. سهامدار ممکن است یک فرد حقیقی، یک فرد قانونی، عراقی یا غیر عراقی باشد. علاوه بر این، ممکن است برخی از انواع شرکت‌ها متعلق به یک نفر باشد؛ به این معنی که ممکن است یک شرکت خارجی یا شخص حقیقی به تنهایی ۱۰۰% یک شرکت عراقی را در اختیار داشته باشد.
شرکت عراقی جدید ممکن است با یکی از انواع زیر ترکیب شود:
۱- شرکت سهامی
– حداقل تعداد مالکان یک شرکت سهامی، پنج نفر می‌باشد.
– مالکان نسبت به بدهی شرکت تا حد ارزش سهام خود مسئولیت دارند.
۲- شرکت با مسئولیت محدود (LLC)
– یک شرکت LLC می‌تواند توسط یک فرد حقیقی یا قانونی شکل بگیرد.
– مالکان نسبت به بدهی شرکت تا حد ارزش سهام خود مسئولیت دارند.
– حداقل سرمایه مورد نیاز ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ IQD (تقریبا ۸۵۰ دلار آمریکا) به استثناء برخی شرکت‌ها مانند ساخت و ساز، هواپیمایی و غیره می‌باشد.
– این شرکت دارای هیئت مدیره نخواهد بود، اما توسط مدیر که معمولا به عنوان مدیر عامل شناخته می‌شود، اداره خواهد شد. کسی که مسئول مدیریت، طبق مقاماتی که مجمع عمومی به وی اعطا کرده است، خواهد بود.
۳- شرکت با مسئولیت مشترک
– یک شرکت با مسئولیت مشترک، حداقل به دو نفر سهامدار نیاز دارد.
– مالکان شرکت با مسئولیت محدود، مسئولیت شخصی و نامحدود را بر عهده دارند.
۴- شرکت سرمایه‌دار تنها
– این شرکت توسط یک فرد شکل می‌گیرد.
– مالک مسئولیت نامحدود و شخصی را به عهده دارد.
۵- یک شرکت ساده
– یک شرکت ساده مشابه یک مشارکت است؛ با تعداد بین دو تا پنج شریک که سهم سرمایه را دارند.
– شرکا مسئولیت نامحدودی به میزان سهام خود در شرکت دارند.
– یک شرکت ساده نیازی به ثبت نام در دپارتمان ثبت شرکت‌ها ندارد. یک قرارداد تاسیس که توسط تمامی شرکا به امضا رسیده است، کافی می‌باشد. یک نسخه از قرارداد تاسیس باید در ثبت شرکت‌ها قرار بگیرد.
بیشترین نوع ثبت شده و پر کاربرد، LLC می‌باشد زیرا می‌تواند با یک سهامدار، با یک مسئولیت محدود و به طور کلی برای هر منظور تشکیل شود (اگرچه برخی استثنائات اعمال می‌شود). LLC همانند دیگر شرکت‌های عراقی، باید یک نام عربی داشته باشد؛ بنابراین بیشتر شرکت‌های خارجی نمی‌توانند نام خودشان را به این دلیل که معنای عربی ندارد، حفظ کنند.
مراحل ثبت نام این نوع شرکت‌ها بین هشت تا دوازده هفته از تاریخ ارسال درخواست به اداره ثبت شرکت‌ها به طول می‌انجامد.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در عراق


به طور کلی، تمامی مدارک صادر شده در خارج از عراق باید توسط مقامات ذیصلاح در کشور صادر کننده تایید و تصدیق شوند و سپس توسط سفارت عراق یا کنسولگری در آن کشور مهر شوند و اگر به زبان دیگری صادر شده، به زبان عربی ترجمه شوند.
بعد از آن، لازم است تا اسناد مجددا از طرف مقامات ذیصلاح در عراق (وزارت امور خارجه) مهر شوند و گاهی اوقات بسته به نوع مدرک، به اداره امور مالیات و بانک مرکزی نیز نیاز خواهند داشت.
کلیه شرکت‌ها اعم از دفتر نمایندگی، شعبه یا یک شرکت عراقی جدید، (بعد از ثبت نام) موظف به حفظ کردن یک وکیل و یک حسابرس هستند.

قوانین و مقررات سرمایه گذاری


مزایا و ضمانت سرمایه گذاران
– معافیت از عوارض گمرکی
– حفاظت از مصادره
– آزادی برای عرضه محصول
– جبران کامل در صورت خاتمه خدمت
– حق تاسیس شعب و دفاتر تجاری در عراق
– حق ایجاد یک واحد تجاری مشترک با یک سرمایه گذار عراقی یا خارجی. (ممکن است سرمایه گذار با شرکای عراقی همکاری کند)
– امکاناتی برای ویزاهای ورود و خروج و مجوزهای اقامت
– هیچ محدودیتی برای انتقال وجوه از طریق وجوه و سودهای سرمایه گذاری شده به داخل عراق وجود ندارد
این ساختارها به موجب قانون سرمایه گذاری حمایت می‌شوند و هدف از آن ایجاد محیط دوستی بیشتر با سرمایه گذاران خارجی است.
– ده سال معافیت از کلیه مالیات‌ها و عوارض
– معافیت دارایی‌های وارداتی و قطعات یدکی لازم برای پروژه سرمایه گذاری از عوارض گمرکی
– حق انتقال سرمایه، سود و دستمزد به خارج از کشور
– فرصتی برای اجاره سایت‌های پروژه به مدت ۵۰ سال (قابل تمدید)
حال اگر می‌پرسید چگونه می‌توان به همچون مزایایی دست یافت، باید به اطلاع شما برسانم در صورتی که تنها با کارشناسان زبده موسسه ملاصدرا هماهنگ باشید و خواسته‌های خود را به اطلاع ایشان برسانید، می‌توانیم بسیاری امتیازات مانند معافیت مالیاتی، معافیت سرمایه‌گذاری و تضمین سرمایه‌گذاری را از مقامات دولتی کشور عراق درخواست کنیم و به ثبت برسانیم.
وکلای خبره موسسه ملاصدرا آماده هستند تا در صورت وجود مانع یا بروز مشکل در بحث سرمایه‌گذاری در کشور عراق دخالت کرده و طرح دعوی انجام دهند تا از منافع مالی شما حمایت کنند.
ما می‌توانیم سرمایه گذاری شما در کشور عراق را به ثبت رسانده و تضمین‌های لازم را دریافت کرده و در اختیار شما قرار دهیم تا در صورت هرگونه حادثه احتمالی بین کشور ایران و عراق، آسیبی به منابع شما وارد نشود.
در صورت بروز مشکلات یا حواشی بین شما و شرکای عراقی، تنها کافیست به کارشناسان ملاصدرا مراجعه کنید. ما این اطمینان را به شما می‌دهیم که ما مدافع منافع و حقوق شما در کشور عراق خواهیم بود.

با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان متخصصین ما بهره مند شوید!!

Open chat
1
سلام میتونم کمکتون کنم ؟