مشاوره رایگان

ثبت اختراع

ثبت اختراع به چه صورت است؟

patent ثبت اختراع

در جهان امروز اختراعات بیشماری در حال وقوع است. این در حالی است که هر شخص بایستی اختراع خود را با نام و نشانی خود در جهان ثبت کند و آن را به مرحله تجاریسازی برساند و وارد بازار کند. این اختراع زمانی مورد حمایت قانون قرار میگیرد که دارای نوآوری و ابتکار باشد، در صنعت و حرفه خاصی مورد استفاده قرار گیرد و جدید باشد. همچنین مالک آن بعد از ثبت اختراع از حق و حقوق خاصی بهرهمند میشود.

گواهینامه ثبت اختراع 

گواهینامه ثبت اختراع در ایران، پس از بررسیهای انجام شده، از جانب اداره مالکیت صنعتی به شخص متقاضی واگذار میشود که اعتبار آن بیست سال میباشد. این گواهینامه جهت حمایت از اختراعات صادر میشود و دارنده آن از حقوق انحصاری مربوط به اختراع بهرهمند میشود. در صورت ساخت، استفاده و فروش از فرآیند مرتبط با اختراع ثبت شده، اجازه مالک حق انحصاری اختراع لازم میباشد.

PCT- سیستم ثبت اختراع بینالمللی

the patent cooperation treaty یا پیمان همکاری ثبت اختراع به متقاضیانی که به دنبال حمایت ثبت اختراع بینالمللی برای اختراعاتشان هستند، کمک میکند. PCT با تصمیمات اعطای حق ثبت اختراع به دفاتر ثبت اختراع کمک میکند و همچنین دسترسی عمومی را به اطلاعات فنی با ارزش که مربوط به اختراعات میباشد را آسان میکند. با پر کردن یک درخواست ثبت اختراع بینالمللی تحت PCT، متقاضیان میتوانند به طور همزمان در تعداد بسیار زیادی از کشورها به دنبال حمایت برای یک اختراع باشند.

مدارک لازم جهت ثبت اختراع

۱- هر مدرک مربوط به شناسایی مخترع

۲- اظهارنامه اختراع و هر مدرک مربوط به حق مخترع برای ثبت نام یا دریافت حق ثبت اختراع

۳- توصیف اختراع

۴- هر مدرکی که شامل اثبات حق کاربر مبنی بر  ادعای اولیه از درخواست قبلی باشد، در صورتی که متقاضی همان شخص اولی نباشد که درخواست قبلی را ارائه کرده یا جایی که نام متقاضی از زمان تاریخ ثبت درخواست قبلی تغییر کردهاست که باید هم زمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف ۱۵ روز از آن تاریخ تسلیم شود.

۵- نقشه در صورت لزوم

۶- درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم مخترع، چنانچه مخترع نخواهد اسم وی ذکر شود

۷- هر مدرکی که حاوی سوگند یا اعلام موجودیت اختراع باشد

۸- هر گونه شواهدی که مربوط به افشای غیر تعصبی یا استثنائات فاقد جدید بودن باشد، مانند افشای ناشی از سوء استفاده، افشای برخی نمایشگاهها و افشا توسط کاربر در طی یک دوره زمانی معین

۹- مدارک نماینده قانونی در صورتی که درخواست از طریق نماینده (وکیل، دارنده حق امضا برای اشخاص حقوقی و …) انجام پذیرد.

۱۰- رسید مربوط به پرداخت هزینههای قانونی

مزیت های ثبت اختراع در ایران و جهان

عضویت در بنیاد ملی نخبگان

شرکت در سمینارهای علمی و پژوهشی داخل و خارج کشور

تعلق تسهیلات خاص به مشمولین خدمت سربازی

معاف شدن دانشجویان رشته پزشکی از گذراندن دوره طرح با دریافت تاییدیه از وزارت بهداشت

تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دنیا

عدم افشای نتایج آزمایشات و حفاظت از مالکیت فکری

تجاری سازی و کسب درآمد از ثبت اختراع

یک اختراع بر طبق پیمان همکاری PCT می‌تواند به شکل هم زمان در بسیاری از کشورها مورد حمایت قرار بگیرد. تمامی دفاتر ثبت اختراع PCT از شرایط یکسان، تحقیق بین‌المللی و انتشار بین‌المللی برخوردارند. کاربری که قصد دارد از سیستم PCT استفاده کند، بایستی در اداره  دریافت کننده ذیصلاح وایپو، پرونده تشکیل دهد و دفتر دریافت کننده یک کپی از تقاضانامه بین‌المللی PCT را به دفتر وایپو ارسال می‌کند. بعد از آن، متقاضی یک مقام بین‌المللی را انتخاب کرده که گزارشات و نظریات را راجع به قابلیت ثبت اختراع به اطلاع وی برساند. دفتر وایپو یک تقاضانامه را منتشر کرده و اسناد لازم را به دفاتر ثبت PCT می‌فرستد. کاربر می‌تواند تقاضای ارزیابی مجدد قابلیت ثبت اختراع خود را از مقامات تحقیقات مقدماتی بین‌المللی داشته باشد.

پرسش های پر تکرار در زمینه ثبت اختراع

کجا میتوان درخواست حق ثبت اختراع بینالمللی را پرونده سازی کرد؟

در بیشتر موارد شما میتوانید درخواست حق ثبت اختراع بینالمللی خود را با دفتر ثبت اختراع ملی در کشور خود، پروندهسازی کنید. هلدینگ ملاصدرا به عنوان دفتر دریافت و ثبت در این زمینه فعالیت میکند. ملاصدرا در سامانه مربوطه، متقاضی را ثبت نام نموده و از آن پس کاربر یک حساب کاربری خواهد داشت که میتواند پیگیری فرآیند ثبت بینالمللی خود را از آنجا انجام دهد.

نقش وایپو در PCT چیست؟

وایپو PCT را اداره میکند. وایپو همچنین انجمن PCT ، گروه کاری PCT و نشست مسئولین بینالمللی را سازماندهی میکند. علاوه بر این، وایپو برای هر یک از درخواستهای PCT پرشده، در موارد ذیل مسئول است:

– دریافت و ذخیره تمامی مدارک درخواست

– انجام یک بازرسی رسمی

– انتشار اپلیکیشن بینالمللی روی مرکز داده آنلاین وایپو

– ترجمه بخشهای مختلف اپلیکیشن PCT و بعضی مدارک مرتبط به انگلیسی و یا فرانسه، در جایی که لازم باشد

– ابلاغ اسناد به دفاتر و اشخاص ثالث و

– فراهم کردن مشاوره قانونی در صورت درخواست به دفاتر و کاربران

وایپو همچنین هماهنگی کلی سیستم PCT را فراهم میکند، به کشورهای پیمانکار موجود و جدید و دفاتر آنها کمک میکند، مشاورهای در مورد پایهگذاری PCT در قوانین ملی و تنظیم مراحل داخلی در دفاتر ثبت اختراع کشورهای پیمانکار ارائه میدهد، راهنمای کاربران و نامه خبری PCT را منتشر میکند، اطلاعات PCT را از طریق وبسایت PCT، وبینار و از طریق تلفن و ایمیل پخش میکند و سمینارهای PCT و دورههای آموزشی را سازماندهی میکند.

بسیاری از افراد در ایران هستند که ایدهها و ابتکارات بسیاری را در ذهن پرورش میدهند. موسسه ملاصدرا برای شما این امکان را فراهم میآورد تا سرمایه ذهنی خود را به صورت بینالمللی به ثبت برسانید و از آن بهره گیرید.

PCT چه مزایایی دارد؟

۱- اگر شما از PCT برای جستجوی حامی در کشورهای خارجی، برای تعیین نمایندگان ثبت اختراع محلی در هر کشور خارجی، برای آماده سازی ترجمههای لازم و پرداخت هزینههای ملی استفاده نکردهاید، بیشتر از ۱۸ ماه برای این کار وقت دارید.
۲- اگر اپلیکیشن بینالمللی شما به وسیله PCT در فرم تعیین شده هست، نمیتواند با دلایل رسمی توسط دفتر ثبت اختراع هر کشور پیمانکار PCT رد شود.
۳- گزارش تحقیق بینالمللی و نظرات نوشته شده که حاوی اطلاعات مهم در مورد پتانسیل ثبت اختراع شماست، یک پایه قوی برای شما ارائه میدهد تا تصمیمات کسب و کاری را در مورد اینکه چطور ادامه دهید، بگیرید.
۴- شما این احتمال را دارید تا در طول امتحان اولیه بینالمللی اختیاری، اپلیکیشن بینالمللی را اصلاح کنید، با آزمونگر گفت و گو کنید تا پرونده شما به طور کامل مورد بحث قرار گیرد و بایستی قبل از پردازش توسط دفاتر ثبت اختراع ملی مختلف، اپلیکیشن را به ترتیب قرار دهید.
۵- تحقیق و کار آزمایشی دفاتر ثبت اختراع در مرحله ملی، به لطف گزارش تحقیق بینالمللی میتواند به طور قابل توجهی کاهش یابد. نظر نوشته شده و در صورت امکان، گزارش اولیه بینالمللی ثبت اختراع، اپلیکیشن بینالمللی را ضمیمه میکنند.
۶- شما ممکن است در مراحل امتحانی سریع در مرحله ملی در کشورهای پیمانکار که توافقنامههای PCT-Patent Prosecution Highway) PCT-PPH) یا قراردادهای مشابه را دارند، توانا باشید.
۷- از زمانی که هر اپلیکیشن بینالمللی با یک گزارش تحقیق بینالمللی منتشر شود، اشخاص ثالث در یک موقعیت بهتری هستند تا پتانسیل ثبت اختراع را از اختراع ادعا شده، ارزیابی کنند.
۸- برای شما به عنوان یک متقاضی انتشار بینالمللی آنلاین، با توجه به اختراع شما، در جهان گزارده میشود. همچنین ممکن است شما علایق خود را در انعقاد قراردادهای مجاز در حوزه ثبت اختراع مشخص کنید که میتواند در تبلیغات و گرفتن مجوز موثر باشد.
۹- همچنین شما به دیگر اسناد، ارتباطات و ترجمههای ذخیره شده دسترسی دارید، زیرا به طور کلی کار انجام شده در طول پروسه بینالمللی تکرار نمیشود. (برای مثال شما تنها یک نسخه از سند دارای اولویت را به جای چند نسخه ارسال میکنید)
۱۰- اگر به نظر برسد که اختراع شما در پایان مرحله بینالمللی قابل ثبت نیست، ممکن است شما PCT را رها کنید و هزینههایی که توسط جستجوی حامی در کشورهای خارجی، تعیین نمایندگان ثبت اختراع محلی در هر کشور خارجی و تهیه ترجمههای لازم و پرداخت هزینههای ملی به شما وارد آمده، ذخیره خواهد شد.

با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان متخصصین ما بهره مند شوید!!

Open chat
1
سلام میتونم کمکتون کنم ؟