مشاوره رایگان

اقامت آلمان

اقامت آلمان

کشور آلمان دارای اقتصاد قوی و فرصت‌های بی‌پایان است. جایی که فکر بسیاری از مهاجران و سرمایه گذاران را به خود مشغول کرده است. شهرهای بزرگ و طبیعت زیبای آلمان شگفت انگیز است. کشور آلمان به عنوان مکانی با تعداد زیادی تاسیسات اداری شناخته می‌شود. برای ساکن شدن در آلمان شما باید چند پروسه را بگذرانید. در این قسمت ما به صورت ساده پروسه را برای شما بازگو می‌کنیم و به شما نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید یک مجوز اقامت آلمانی دریافت کنید.

مجوز اقامت آلمان

اگر هدف شما، تنها بازدید از آلمان می‌باشد، لازم نیست برای یک مجوز اقامت هراس داشته باشید. یک ویزای توریستی به شما اجازه می‌دهد برای ۹۰ روز در آلمان بمانید. اقامت بیش از ۹۰ روز، بدون دریافت مجوز اقامت در آلمان ممکن نیست. بنابراین، یک اجازه اقامت آلمانی به شما اجازه می‌دهد تا برای مدت زمان بیشتری در آلمان بمانید و در طول این مدت شما می‌توانید تحصیل کنید، کار کنید و یا به فعالیت دیگری در آلمان مشغول شوید.

تعداد زیادی از ملیت‌های خارجی باید برای دریافت مجوز اقامت آلمان، از کشور خودشان اقدام کنند و یا یک ویزای شنگن برای ورود به آلمان برای مدت ۹۰ روز بگیرند.

انواع اجازه اقامت

بسته به مدت اقامت شما و الزاماتی که شما تکمیل می‌کنید، انواع مختلفی از اجازه اقامت آلمان وجود دارد. به طور کلی، سه مجوز اقامت که به شما اجازه ماندن در آلمان را برای دوره‌های مختلف زمانی می‌دهد، وجود دارد.

الزامات مجوز اقامت آلمان

برای دریافت هرکدام از مجوزهای اقامت، شما باید چند مورد از نیازهای اقامت را تهیه کنید. بیشتر آنها با یکدیگر یکسان خواهند بود، مانند:

• داشتن گذرنامه معتبر از یک کشور دیگر

• نداشتن سابقه کیفری

• به زبان آلمانی حداقل در سطح B1 ماهر باشند

• داشتن بیمه سلامت آلمانی

• گذراندن چک سلامتی که ثابت کند شما به اندازه کافی برای کار و یا تحصیل سلامت هستید

• ثبات مالی داشته باشید و خود و خانوادتان را حمایت کنید

• اگر شما می‌خواهید در آلمان کار ‌کنید، شما به یک نامه از کارفرمایتان با پیشنهاد شغلی و توضیحات نیاز خواهید داشت

• اگر شما می‌خواهید در آلمان تحصیل کنید، شما به اثبات اینکه در یک دانشگاه پذیرفته شده‌اید، نیاز خواهید داشت

• اگر شما به همسرتان در آلمان ملحق شوید، شما به اثبات ازدواج، مانند گواهی ازدواج، نیاز خواهید داشت

اگر شما تمامی این مدارک را دارید، بنابراین شما می‌توانید پروسه درخواست خود را شروع کنید.

انواع روش های اقامت در کشور آلمان

مجوز اقامت موقت


مجوز اقامت موقت یا مجوز اقامت محدود، همان طور که از نام آن حدس زده می‌شود، برای اقامت‌های کوتاه در آلمان می‌باشد. هنگامی که شما این نوع مجوز را دریافت کنید، به شما اجازه داده می‌شود تا برای مدت تنها یک سال در آلمان بمانید. با این حال احتمال دارد تمدید برای این نوع اقامت فراهم شود به شرط آن که وضعیت شما تغییر نکند و اینکه شما تمام الزامات را تکمیل کنید. مجوز اقامت موقت در صورتی به ملیت‌های خارجی اعطا می‌شود که آنها یک دلیل خاص برای اقامت در آلمان داشته باشند. هنگامی که شما برای این نوع از مجوز اقدام می‌کنید، باید دلیل اینکه چرا می‌خواهید در آلمان بمانید را توضیح دهید و کارت منتشر شده برای شما آن را مشخص می‌کند. بعد از آن، شما نمی‌توانید در فعالیتی که مجوز اقامت شما اجازه آن را نمی‌دهد، شرکت کنید. برای مثال، اگر شما برای مجوز اقامت موقت تحصیلی اقدام کنید، بدین معناست که شما تنها می‌توانید تحصیل کنید و نه کار.

مجوز اقامت موقت اولین نوع مجوز می‌باشد که بیشتر ملیت‌های خارجی آن را می‌گیرند. این مجوز پایه‌ی اقامت دائم در آلمان می‌باشد. یکی از الزامات مجوز دائم، داشتن مجوز موقت برای یک دوره زمانی خاص می‌باشد. دلایل بسیاری برای دریافت مجوز اقامت موقت آلمان برای یک شخص وجود دارد که به بررسی سه تا از معمول‌ترین آنها می‌پردازیم.

اهداف اشتغال


پیدا کردن یک شغل در آلمان، شما را برای دریافت مجوز اقامت موقت واجد شرایط می‌کند. در ابتدا شما می‌توانید، پیدا کردن شغل را از کشور خودتان شروع کنید، یا می‌توانید ویزای پیدا کردن کار در آلمان را دریافت کنید و به آلمان رفته و در آنجا تحقیق کنید. در هر صورت، بعد از دریافت یک پیشنهاد شغلی، شما می‌توانید برای یک مجوز اقامت موقت اقدام کنید. به شما اجازه داده نمی‌شود تا کار کردن را قبل از بدست آوردن مدارک شروع کنید. اگر قرارداد کاری شما برای دو سال باشد، مجوز شما نیز برای دو سال معتبر خواهد بود و تا زمانی که شما در وضعیت اشتغال باقی بمانید می‌توانید مجوز خود را تمدید کنید.

اهداف تحصیلی


مجوز اقامت موقت همچنین به دانشجویانی که قصد فارغ‌التحصیلی از آلمان را دارند، داده می‌شود. آنها معمولا مجوز اقامت را برای طول مدت برنامه خود دریافت می‌کنند. آنها در طول تحصیلشان، اجازه کار کردن تمام وقت برای ۱۲۰ روز و یا نیمه وقت برای ۲۴۰ روز را دارند. به علاوه، آنها می‌توانند در موقعیت‌های شغلی-تحصیلی شرکت کنند. با این حال، آنان نمی‌توانند وارد قرارداد بلند مدت شوند. بعد از اتمام تحصیل، دانشجویان می‌توانند به دلیل پیدا کردن شغل در آلمان، مجوز اقامت موقت خود را برای ۱۸ ماه دیگر تمدید کنند. اگر دانشجویان یک شغل پیدا کنند، آنها می‌توانند برای یک مجوز اقامت اشتغال اقدام کنند.

اهداف ازدواج


ازدواج با یک شهروند آلمانی یا یک شخصی که مجوز اقامت دائم در آلمان را دارد، به شما اجازه ماندن در این کشور را می‎دهد، اما شما هنوز به یک مجوز اقامت نیاز خواهید داشت. این اجازه اقامت موقت خواهد بود، اما بعد از چند سال از ازدواج (معمولا ۲ سال) و سپری کردن زمان در آلمان (۳ سال)، همسر برای دریافت اقامت دائم واجد شرایط خواهد شد. در طول این مدت، همسر می‌تواند برای اقامت اشتغال یا تحصیل اقدام کند.

مجوز اقامت دائم


اگر بخواهید برای مدت طولانی در آلمان بمانید، باید مجوز اقامت دائم آلمان را دریافت کنید. با مجوز اقامت دائم، شما هر زمان که بخواهید، می‌توانید به آلمان مسافرت کنید و از آلمان خارج شوید و در آنجا کار کنید. این مجوز بیشتر به مردمی داده می‌شود که مجوز اقامت موقت را برای چند سال در اختیار داشتند. آنها باید اثبات کنند که برای مدت حداقل ۵ سال کار کرده‌اند و مالیات لازم را پرداخت کرده‌اند. علاوه بر این، مهارت زبان آلمانی جزو الزامات است و شما نیاز به دانستن زبان پیشرفته آلمانی دارید. اگر شما مجوز اقامت دائم دارید، فرزندان شما و همسرتان اجازه دارند تا به شما ملحق شوند. آنان در ابتدا یک مجوز اقامت موقت دریافت می‌کنند و بعد از چند سال، قادر به دریافت اقامت دائم خواهند بود.

سرمایه گذاری


سرمایه گذارانی که مالک تجارت هستند و تاثیر اقتصادی مثبتی روی اقتصاد آلمان می‌گذارند، یک راه ممکن برای اقامت در آلمان دارند.
آلمان برخلاف دیگر کشورهای اروپایی، ویزای طلایی را برای سرمایه گذاران پیشنهاد نمی‌دهد. با این حال آلمان مانند کشور انگلیس، فرانسه و بلژیک یک ویزای کارآفرینی برای تشویق سرمایه گذاران در صنعت پیشنهاد می‌دهد. هیچ حداقل الزماتی در اینجا وجود ندارد اما متقاضیان باید مقدار کافی پول را برای تاسیس تجارت خود و اشتغال زایی سرمایه گذاری کنند. در عوض ویزاهای موقت برای خانواده شخص متقاضی که به مدت سه سال اقامت دائم را دریافت کرده، اعطا می‌شوند. اتباع خارجی که تمایل به سرمایه گذاری و اقامت آلمان را دارند باید با انجام فعالیت اقتصادی در یک شهرداری محلی، قوانین مهاجرت مربوط به خود اشتغالی را رعایت کنند. اتباع خارجی باید املاک و مستغلات را خریداری کرده و سرمایه گذاری کارآفرینی را در صندوق توسعه منطقه‌ای انجام دهند. متقاضی اصلی باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد و هیچ سابقه کیفری نداشته باشد و می‌تواند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال داشته باشد.

الزمات سرمایه گذاری


حداقل سرمایه سرمایه گذاران ۳۵۰٫۰۰۰ یورو به شرح زیر می‌باشد:

• ۲۵۰٫۰۰۰ یورو خرید املاک خارج از برنامه
• ۱۰۰٫۰۰۰ یورو سرمایه گذاری کارآفرینی به صندوق توسعه منطقه‌ای

سرمایه گذاران خارجی بعد از سرمایه گذاری تجارت برای ویزای D یا مجوز اقامت موقت در آلمان، واجد شرایط می‌شوند. کارآفرینان خویش فرما می‌توانند یک مجوز اقامت را از طریق تاسیس شرکت آلمانی یا سرمایه گذاری روی یک مورد موجود، دریافت کنند. طول دوره مجوز اقامت معمولا ۲ یا ۳ سال که می‌تواند طولانی‌تر شود.
۶ مرحله برای دستیابی به مجوز اقامت بر پایه تجارت وجود دارد:

۱- تهیه یک برنامه تجاری (موسسه ملاصدرا چندین ایده تجاری و فرصت‌های سرمایه گذاری در آلمان دارد)
۲- بحث در مورد برنامه تجاری با قسمت محلی تجارت و صنعت
۳- درخواست برای ویزا
۴- ورود به آلمان و ثبت نام در اداره ثبت محلی
۵- ثبت یک شرکت
۶- درخواست برای یک مجوز اقامت به وسیله ارائه تمامی مدارک

آلمان ویزا یا مجوز اقامت را بر پایه سرمایه گذاری املاک و مستغلات به تنهایی، اعطا نمی‌کند. بنابراین، این انتخاب برای سرمایه گذاران خارجی در دسترس نیست. شما باید یک سرمایه گذاری تجاری انجام دهید و اشتغال‌زایی کنید تا برای اقامت واجد شرایط شوید. دارندگان مجوز اقامت می‌توانند به طور آزاد بعد از مقیم شدن، یک ملک در آلمان به عنوان خانه دائمی خود خریداری کنند. خرید ملک در آلمان با برنامه مهاجرت ملاصدرا به شما این حق را می‌دهد تا در کشورهای بیشمار اروپایی بمانید. متقاضیانی که از کشورهای غیر اروپایی مانند چین، عربستان، ترکیه، ایران یا روسیه می‌آیند، از لحظه دستیابی به املاک و اخذ اقامت در آلمان می‌توانند به طور آزادانه در منطقه شنگن در ۲۸ کشور اروپایی سفر کنند.

راه‌اندازی مشاغل در آلمان یک روند گام به گام است و باید تعداد زیادی از مستندات تکمیل شود، اسناد تهیه شود و به مراجع ذیربط ارائه شوند. حتی مدارک ضروری بیشتری به هنگام اقدام برای یک مجوز اقامت از طریق سرمایه گذاری نیاز است. در هلدینگ بین المللی ملاصدرا ما بیشتر مراحل این پروسه را می‌دانیم و ما می‌توانیم مشاور مهاجرت قابل اعتماد شما باشیم. با کمک تیم وکلای مهاجرت، ما می‌توانیم در این راه به شما یاری برسانیم. هلدینگ ملاصدرا شما را از طریق فرآیند که شامل پیش نویس اساسنامه، نامگذاری شرکت، تهیه توافق نامه اجرایی و ثبت شرکت است، راهنمایی می‌کند. موسسه ملاصدرا همچنین شما را در امر باز کردن حساب در بانک، پرداخت سرمایه شرکت و پیدا کردن مشاور مالیاتی راهنمایی می‌کند. ما همچنین به شما اطمینان می‌دهیم که مدارک مورد نیاز دیگر از جمله برنامه تجارت، ثبت تجاری، قرارداد کاری، اساسنامه، نمایه شرکت، قراردادها و غیره را در اختیار شما قرار دهیم.

با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان متخصصین ما بهره مند شوید!!

Open chat
1
سلام میتونم کمکتون کنم ؟